ARA Firma Arama
İMÇ'den Haberler - gundem

2013-04-15 00:00:00

İMÇ SANAT ESERLERİ

 #DİRENSANATESERLERİ

 09 Temmuz 2013 Salı 11:14

Haber: Okan CAKLI                                   Haber linki için tıklayın...

 #DİRENSANATESERLERİ

 

“Yaşadığımız kentin caddelerinde, sokaklarında yürürken ünlerinden geçip gittiğimiz yapıların pek çoğunun farkına varmayız, arada bir gözümüze çarpanların da, ne zaman, ne zorlukla, kimler tarafından inşa edildiklerini düşünmeyiz.”

Mimar Doğan Tekeli’ye ait bu cümle, İstanbul’un farklı mekânlarını süsleyen sanat eserlerinin durumunu çok güzel bir biçimde özetliyor. Usta sanatçılara ait eserler adeta kaderine terk edilmiş görüntüsü veriyor. Eserlerin bu durumu, kimisi şuan hayatta olmayan sanatçılara ve sanata olan vefasızlığımızı da açığa çıkarıyor.

İstanbul Manifaturacılar Çarşısı’sındaki (İMÇ) 9 eser, diğer bölgelerdeki bütün eserlerin durumunu özetler nitelikte karşımızda duruyor. Aralarında Kuzgun Acar, Bedri Rahmi Eyüpoğlu, Ali Teoman Germaner’in eserlerinin de bulunduğu İMÇ’deki eserler açık havada, korumasız bir şekilde her geçen gün yıpranıyor.

“Eserler dış etkilere karşı korumasız”

Yaptığımız araştırmada şunu gördük; Bu eserlere en son 2008 yılında bir bakım yapılmış. Kültür Bakanlığı ise tüm sorumluluğu İMÇ yönetimine bırakmış. Bu konuda görüşüne başvurduğumuz İMÇ Genel Müdürü Süreyya Şahin, Kültür Bakanlığı’nın eserlerin bütün yükümlülüğünü kendilerine bıraktığını kendilerinin de çeşitli vakıflarla irtibata geçerek eserlerin restorasyonu için çalışmalarda bulunduklarını belirtti.

 

Süreyya ŞAHİN

İMÇ Çarşısı Genel Müdürü

 

Bu çerçevede, 2008 yılında Temizlik ve Koruma Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı, İMÇ yönetimi ve Tangram ekibi birlikte eserleri temizleme çalışması yaptıklarının bilgisini veren Şahin, buranın hem caddeye açık olması hem de muhafazasız olması nedeniyle çok korunaklı olmadığını, bu nedenle diğer dış etkenlerle birlikte yağmurun ve güneşin eserleri tahrip ettiğini söyledi

 

Süreyya Şahin, ciddi bir sponsor bulunup müze gibi bir alan oluşturularak eserlerin içeriye alınması sağlanmazsa tahribatın önüne geçilemeyeceğine dikkat çekti.

Şahin eserlerin bilinirliği konusunda da şunları söyledi: İMÇ’nin faaliyet sektörünün eserlerin bilinirliğini etkiliyor. Toptancılık gibi bir görevi olan bu yerde, eserler insanların dikkatini çekmiyor. İnsanlar AVM’ler gittiği gibi buraya akın akın gelmiyor. Görmeden de bilmeleri zor bir durum.Kuşlar heykelinin bütün demirleri çürümüş

Yaklaşık yarım asırdır çarşının duvarlarını süsleyen bu eserlerden en fazla dikkati çeken Kuşlar Heykeli şu an yerinde değil. Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’ndan Seçil Erden’den aldığımız bilgiye göre, heykelin demirlerinin tamamen çürüdüğünü, bu nedenle buldukları bir sponsor katkısıyla eseri onarıma altıklarını söyledi. 8-10 hafta kadar sürecek onarımın ardından yerine tekrar konulacak olan Kuşlar Heykeli’nden sonra diğer eserler ile ilgili bakım çalışmalarını ise Erden, “Sürekli sponsor arayışları içindeyiz. Sponsor bulduğumuz ölçüde diğer eserlerin de bakımını yaptıracağız” dedi.

Bu arada Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nın bakım ve onarım işinin organizasyonunu gönüllü olarak üstlendiklerini belirtmekte de fayda var.

“İMÇ’de Bulunan Eserler”

       1.BLOK

1.    Kuzgun ACAR - “Kuşlar”

2.    Füreya KORAL- Seramik Pano

3.    Bedri Rahmi EYÜBOĞLU- Mozaik Pano

4.    Eren EYÜBOĞLU - Mozaik Pano

       2.BLOK

5.    Bedri Rahmi EYÜBOĞLU - Mozaik Pano

6.    Yavuz GÖREY- Dekoratif Havuz Çeşme

       5.BLOK

7.    Ali Teoman GERMANER - Duvar Rölyefi

8.    Sadi DİREN - Seramik Pano

       6.BLOK

9.    Nedim GÜNSÜR - Atlar Mozaik Pano