Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sözleriyle İMÇ

Bu yazı Sayın Başbakanımızın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı 1996 yılında İMÇ tanıtım kitapçığına yazdığı başyazıdır.

tarihce

Sevgili İstanbul'umuz iki imparatorluğun tarihi ve kültürel mirasını taşımasının yanı sıra, ülkemizin en büyük ticaret merkezidir. Şüphe yok ki bu olguyu meydana getiren ve besleyen sebeplerin başında şehrin sürekli nüfus ve göç alması, sanayi merkezlerinin odağında bulunması, bölgedeki ülkelerin geçiş merkezi olması gibi özellikler sayılabilir.

Anılan sebeplere bağlı olarak her dönemde dinamik bir ticaret merkezi olan İstanbul'da tarihsel süreç içerisinde çeşitli ticari merkezler oluşmuştur. Bunlar arasında ilk akla gelen Kapalıçarşı'dır.

İstanbul'daki imar faaliyetlerinin ortaya çıktığı dönemde yapılan İMÇ Blokları da bu gün geldiği nokta itibariyle İstanbul'un önemli ticari merkezlerinden biri haline gelmiştir. Yaklaşık 40 bin müzerine kurulan çarşı bu gün müzik ve mefruşat başta olmak üzere muhtelif iş alanlarının merkezi ve piyasası durumundadır.

İstanbul'un ilk belediye başkanı olan Hızır Bey'in kabrinin de söz konusu çarşının sınırları içinde bulunduğu unutulmamalıdır. Temennimiz bir süredir ihmale uğramış gibi gözüken çarşının yeniden ihya olunarak, var olan dinamizmini artırması ve ticari hayatımız için ifa ettiği fonksiyonunu kaybetmemesidir.

Bu vesileyle İMÇ Blokları içinde yer alan bütün esnaf kardeşlerime ve çarşı yöneticilerine sevgilerimi sunuyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.

 

                                                                                                                                                           Recep Tayyip ERDOĞAN

                                                                                                                                                                  T.C. BAŞBAKANI

İMC DİĞER HİZMETLER

Aradığınız hizmetleri bulamıyor musunuz? Belki aşağıdaki hizmetler işinizi görebilir.